Επίσημες Εορτές

Κάθε χρόνο την ημέρα των Θεοφανείων 6 Ιανουαρίου (19 Ιανουαρίου με το νέο ημερολόγιο) τελείται ιεροπρεπώς και με κάθε επισημότητα στην Ιερά Μονή Ιβήρων αρχικά η Θ. Λειτουργία στο Ναό και κατόπιν η Ιερά Ακολουθία του Βαπτίσματος του Χριστού στην προκυμαία της Μονής. Κάθε χρόνο, η Σχολή μας δέχεται επίσημη πρόσκληση προκειμένου να παραβρεθεί σύσσωμη στο μέγα αυτό Χριστιανικό γεγονός. Πολλοί μαθητές μας πέφτουν στη θάλασσα για να πιάσουν το Σταυρό. Φέτος, μαθητής μας είχε την ιδιαίτερη ευλογία και χαρά να πιάσει πρώτος το Σταυρό στη θάλασσα.

Η γιορτή των 5 Αγίων της Σχολής (την πρώτη Κυριακή του Οκτωβρίου) κατέχει δεσπόζουσα θέση στις εορτές που πραγματοποιούνται στη Σχολή. Ειδικότερα, η Σχολή τιμά μεγαλοπρεπώς τον Μακάριο Νοταρά, Επίσκοπο Κορίνθου, τον Ισαπόστολο και Ιερομάρτυρα Άγιο Κοσμά τον Αιτωλό, τον Νικόδημο τον Αγιορείτη, τον Αθανάσιο τον Πάριο και τον Νεομάρτυρα Αθανάσιο Κουλακιώτη. Και οι 5 αυτοί Άγιοι αφιέρωσαν ολόψυχα τη ζωή τους στο να διακονούν αφιλοκερδώς και να υπηρετούν ταπεινά και άξια τη Σχολή ο καθένας από τη θέση του. Ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός και ο Άγιος Αθανάσιος ο Κουλακιώτης ήταν μαθητές στη Σχολή, ο Άγιος Αθανάσιος ο Πάριος διετέλεσε Σχολάρχης της Σχολής, ο Άγιος Μακάριος Νοταράς υπήρξε Πνευματικός Πατέρας του Σχολάρχη και των μαθητών της Σχολής και ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης προσέφερε απλόχερα τις υπηρεσίες του στη Σχολή από τη θέση του Εφόρου-Επιτρόπου τόσο σε διοικητικά όσο και σε θέματα ήθους και πνευματικότητας.