Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε η μνήμη των Τριών Ιεραρχών χθες Τρίτη 12 Φεβρουαρίου στην Αθωνιάδα Σχολή. Αρχικά τελέστηκε η Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό της Σχολής και στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη εορταστική εκδήλωση στην αίθουσα εκδηλώσεων. Παρευρέθησαν η Ιερά Επιστασία, οι Έφοροι της Σχολής, ο προϊστάμενος της Β?/θμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής κ. Θεόδουλος Ταπανίδης και εκπρόσωποι των Αρχών της πολιτικής διοίκησης του Αγίου Όρους. Κεντρικοί ομιλητές ήταν ο Πρωτεπιστάτης του Αγίου Όρους, Μοναχός Μάξιμος Ιβηρίτης και ο κ. Ταπανίδης, οι οποίοι αναφέρθηκαν εκτενώς στη ζωή και στο έργο των Τριών Ιεραρχών και στην προσφορά τους εν γένει στον τομέα της Παιδείας. Η Βυζαντινή Χορωδία των μαθητών υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Βυζαντινής Μουσικής της Σχολής κ. Παρθενόπουλου Ιωάννη, έψαλλε βυζαντινούς ύμνους των τιμωμένων Αγίων. Απονεμήθηκαν παράλληλα αριστεία και έπαινοι στους μαθητές που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους στα μαθήματα το προηγούμενο έτος.

Είθε ο Θεός να μας αξιώσει να εορτάσουμε τους Αγίους προστάτες των γραμμάτων και το επόμενο έτος μέσα στο ίδιο κλίμα θρησκευτικής κατάνυξης και ιεροπρέπειας. Ευχόμαστε οι Τρεις Ιεράρχες να φωτίζουν το διάβα της ζωής κάθε νέου και με τη θεάρεστη βιοτή τους ας αποτελούν τηλαυγείς φάρους για κάθε Έλληνα στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε.

dsc 0044

dsc 0150